Yellowhead 4-H report on BC Ag Expo results

Yellowhead 4-H report on BC Ag Expo results

The Yellowhead 4-H Club had lots of fun showing at the BC Ag Expo in September at the fairgrounds in Barriere and our members did a great job representing our club.

Here are the awards won by our members:

Rabbit

Harmony Trommeshauser – 1st Place Doe

Riley Knoll – Reserve Champion Overall Rabbits

Isabella MacDougal – 1st Place Rabbit Judging

Cavy 1st Stall Duty Award

Danika Zerr – 2nd Intermediate Showman – 1st Intermediate Unit Work

Haille Johnson – Champion Cavy Showman – Champion Cavy Unit Work

Horse-Top Aggregate

Chloe Smith – Reserve Champion Junior Trail – Champion Junior Horse Judge

Tessa Salle – Reserve Champion Junior Horse Judge

Hannah Kershaw – 3rd in Horse Judging- 1st in Show and Fit – 1st in Boundary Dash

Alexis Nelson – Champion Intermediate Showman

Isabella MacDougal – Champion Junior Showman – Reserve Junior Aggregate – 3rd in Horse Judging

Goat

Harmony Trommeshauser – Grand Champion Pack Goat – Reserve Champion Showman – Grand Champion Carcass – Reserve Champion Miniature Goat

Alexis Nelson – Champion Dry Yearling – 2nd In Judging

Desiree Anderson – 1st Place Senior Judging

Cayden Johnson – 2nd Place Junior Judging

Photography

Tahlia Clark – Overall Grand Champion Sale Photo – Grand Champion Junior Sale Photo – 3rd in Judging

Tessa Salle – Reserved Champion Photography Showman – Reserve Champion Junior Photography Judge – Champion Junior Photo Aggregate

Taylor Johnson – Senior Champion Aggregate – 3rd Senior Photo Judging

Haille Johnson – 2nd Intermediate Sale Photo

Curtis Farrow – 2nd Junior Sale Photo – 2nd Junior Aggregate – Darren Brady Award

Beef -2nd Stall Duty

Jonathon Fennell – 9th Place Round Robin

Jeremy Salle – Reserve Champion Beef Carcass – 5th Place Junior Beef Judging

Sheep -1st Stall Duty

Hallie Smith – Reserve Champion 4-H Carcass – 2nd In Round Robin – Champion Senior Sheep Judge

Desiree Anderson – 3rd Place Senior Sheep Judge – 3rd Place Round Robin – Boundary Dash

Emily Rainer – 3rd Showmanship – 3rd Market – 1st Junior Carcass Judging

Bobby-Raye Farrow – Top Intermediate Carcass Judge – Overall Carcass Judge – 2nd Trim and Fit with Helper Cheyenne Veninga

Twemlo

Grace Farrow – Top Junior Sheep Judge

Riley Knoll – Reserve Champion Twemlo Class – 2nd Place Homegrown Class – 3rd Ewe Lamb

Caleb Knoll – 5th Homegrown Class – Reserve Junior Showman

Twemlo

Also a big thank you to the BC Ag Expo Committee for putting on this great fair. To all of the sponsors and all the buyers. Thank you to the community of Barriere for always supporting our club.

THANK YOU TO OUR BUYERS:

Silver Tip, David Trembley, Interior Turf Farm (Pastoor Family), Russ Stadel, Bernie Kershaw, Jaymik Forestry, Syfchuck Contracting, Dr. Handsford, Rainers Custom Cutting, Ian and Brenda Jones, General Welding (Rick Appel), Cougar Plumbing and Heating, Jeff and Aleece Laird, Ken Degan, Kevin Cleland, Mike Hartfield, Dr.Tim Schmidt, Dr.Nancy Hudson, Devick’s Ranch, Fennell Ranches Ltd, Carman Smith and Gilbert Smith Forest Products Ltd., Dominion Creek Ranch, Schwartz Family, Art Knapp (Kamloops), Diwrecked Salvage, Boulder Mountain Timber Works, D’arcy Feller, Greg Smith, The Horse Barn, Rosewood Farm, J and P Tools, L. Huber Construction Ltd, A and L Services.