2014-2015 Barriere Secondary Athletic Award winners

2014-2015 Barriere Secondary Athletic Award winners

(L-r) Kurt Allen

(L-r) Kurt Allen

Barriere Secondary School (BSS) athletic director, Ms. Ashley Shannik, organized the school’s recent Athletic Awards evening, held in the gymnasium on June 11.

“It started with a potluck dinner with dishes supplied by the families and staff attending, continued with presentations and stories from the coaches and presenters, and ended with an amazing power point show of sports photos,” commented BSS secretary Kris Luison, “It was enjoyed by all!”

Here is the list of Award recipients:

• MVP Boys Soccer Keaton Noble / Brandon Proppe

• Improved Boys Soccer Tyler Ewert

• UnSung Hero Boys Soccer Nick McInnes

• MVP Jr. G Vball Sammy Williams

• Improved Jr. G Vball Kamryn Cousins

• UnSung Hero Jr. G Vball Taylynn Eustache

• MVP Sr. G Vball Ariel Fennell

• Improved Sr. G Vball Randy Nelson

• UnSung Hero Sr. G Vball Talyse Lyons

• MVP Jr. G Bball Jordan Bauer

• Improved Jr. G Bball Taylynn Eustache

• UnSung Hero Jr. G Bball Leanna Mitchell

• MVP Sr. G bball Hannah Feller

• Improved Sr. G bball Ariel Fennell / Vanessa Balatti

• UnSung Hero Sr. G bball Breann Fischer

• MVP Jr. B Bball Tristan Holt / Dustin Pawloff • Improved Jr. B Bball Andre Parent

• UnSung Hero Jr. B Bball Tyler Schilling

• MVP Sr. B Bball Jordan LeFeuvre

• Improved Sr. B Bball Kurt Allen

• UnSung Hero Sr. B Bball Brandon Proppe

• MVP Girls Soccer Taylynn Eustache

• Improved Girls Soccer Brooke Hartman

• UnSung Hero Girls Soccer Ivanna Villeneuve

• Improved Boys Rugby Tyler Ewert

• UnSung Hero Boys Rugby Jordan LeFeuvre

• Top Golfer Jacob Peterson

• 5 Years Athletic Contribution Talyse Lyons (Volleyball/ Basketball), Jordan LeFeuvre (Basketball), Kurt Allen (Soccer)

• Outstanding Athletic Service Ally Dunn, Hannah Feller, Lee Dionne, Lauren Ficke

• Top Grade 8 Male Academic Athlete Lane Robinson

• Top Grade 8 Female Academic Athlete Taylynn Eustache / Kamryn Cousins

• Top Junior Male Academic Athlete Tyler Schilling

• Top Junior Female Academic Athlete Kiera Eustache

• Top Sr. Female Academic Athlete Jillian McInnes

• Top Sr. Male Academic Athlete Cody Allen / Jacob Peterson

• Outstanding Grade 8 Male Athlete: no recipient this year

• Outstanding Grade 8 Female Athlete Taylynn Eustache

• Outstanding Jr. Female Athlete Ivanna Villenuve

• Outstanding Jr. Male Athlete Tristan Holt

• Outstanding Sr. Female Athlete Ariel Fennell

• Outstanding Sr. Male Athlete Jordan LeFeuvre

• Glen Andrews Award Talyse Lyons

• Danny Proulx Athletic Memorial award Jordan LeFeuvre

• Okanagan Champion Track and Field Jordan Bauer (RaceWalk)