Over $40,000 in scholarships and bursaries awarded to Barriere Secondary graduates

List of scholarships and bursaries presented to 2016 graduating students at Barriere Secondary School

(Right) The Barriere Bursary Society

(Right) The Barriere Bursary Society

Here is the list of scholarships and bursaries  presented to graduating students at Barriere Secondary School during commencement ceremonies May 27 in the Barriere Curling rink:

• David Stamer Memorial Bursary – Carter Rudd

• Stamer Logging Scholarship – Hannah Feller and Jillian McInnes

• Barriere Bursary Society Bursaries – Breann Fischer and Jillian McInnes (academic).  Flora Copley and  Hannah Feller (technical)

• Nicky Grummett Scholarships – Breann Fischer and Jacob Peterson

• IWA Louis Creek Bursary – Kobe Ewashina

• Royal Canadian Legion Branch #242 Bursaries – Flora Copley, Kobe Ewashina, and Robert Underhill

• Bea Mitchell Memorial Scholarship – Flora Copley

• Gilbert Smith Forest Products Scholarship – Garrett Tremblay

• Catholic Women’s League Bursary – Breann Fischer

• Barriere AG Foods Bursary – Vanessa Balatti and  Ariel Friesen

• North Thompson Fall Fair & Rodeo Association Bursary – Hannah Feller

• Danny Proulx Memorial Bursary – Hannah Feller

• Barriere Smoke Eaters Bursary – Flora Copley and Kathleen Newton

• Barriere Chamber of Commerce Bursary – Carter Rudd

• Barriere Community Quilters Bursary – Breann Fischer

• Lower North Thompson Forest Society Scholarships

($2000) – Kobe Ewashina, Hannah Feller, Breann Fischer, Christine Kempter, Jacob Peterson, and Garrett Tremblay

• Lower North Thompson Forest SocietyBursary ($1000) –

Vanessa Balatti, Flora Copley, Riley Haws, Jillian McInnes, Kathleen Newton, Carter Rudd, and Robert Underhill

• Interior Savings Credit Union Scholarship – Christine Kempter

• Barriere Secondary PAC Scholarships – Breann Fischer, Jillian McInnes, Hannah Feller, Jacob Peterson, and Kathleen Newton

• Knights Inn Bursary

– Jenessa Jones and Trista Stamer

• Barriere Auto Parts Bursary – Christopher Smith

• Barriere Citizenship Award – Hannah Feller and Jillian McInnes

• Kamloops Honda Bursary – Flora Copley

• North Thompson Star Journal Bursary – Christine Kempter

• Monte Carlo Bursary

– Ariel Fennell

• Kamloops Blazers Hockey Club Award – Vanessa Balatti

• Dogwood District /Authority Awards – Kobe Ewashina, Breann Fischer, and Jenessa Jones

• Kamloops Thompson Teachers Association Scholarship Award – Jacob Peterson

• Kamloops Principals & Vice Principals Association Award – Breann Fischer

• Kurt Genier Memorial Art Bursary – Vanessa Balatti

• Barriere Emergency Services – Flora Copley and Robert Underhill

• TRU Vera Gourley Scholarship – Garrett Tremblay

• TRU Vera Gourley Bursary – Jillian McInnes

• TRU Board of Gov. High School Entrance Scholarship – Flora Copley, Hannah Feller, and Jillian McInnes

• Simpcw First Nations Bursary – Jillian McInnes

• Tolko Industries Ltd. – Heffley Creek Div. Bursary – Robert Underhill