North Thompson Fall Fair and Rodeo results

Results for all the different classes at the North Thompson Fall Fair and Rodeo

Jamie Myram of Barriere takes part in the junior steer-riding event.

Jamie Myram of Barriere takes part in the junior steer-riding event.

Bull Riding

Of the 20 individuals who participated in this event, Justin Davis from Williams Lake took first place with a time of 83. Monty Ross of Barriere came in at fifth place with a time of 70.

Team Roping

Of the 100 entrants, Levi Simpson and John Robertson of Claresholm Alberta took first place with a time of 3.5.  Eight of the top 11 times were held by Albertans.  Doug Palmer and Curtis Haworth of Kamloops came in at ninth place with a time of 9.3.

Junior Breakaway Roping

Of 27 participants in this event, Sharla Hancock of Quesnel took first place with a time of 4.0.  Tristan Holt of Barriere was in fourth place with a time of 6.2.

PeeWee Barrel Racing

Of 21 entrants, Elly Farmer of Savana took first place with a time of 17.976. Kamryn Cousins of McLure came in fourth place with a time of 19.179.

Saddle Bronc

Out of 21 entrants in this event, Wacey Marr of Gang Ranch took first place with a time of 83.  Ryland DeRose of Kamloops tied with Clint Maier of Merritt for second and third place with times of 76.

Bareback

Out of 14 entrants, there was a three way tie for first place in this event, between William Gamache of Edmonton Alberta, Cash Kerner of Pritchard, and Jared Marshall of Prince George – all with a time of 81.

Ladies Barrel Racing

From 53 participants, Judy Hyde of Prince George took first place with a time of 17.024.  Vanessa Leggett of Kamloops came in second place with a time of 17.138.

Junior Barrel Racing

Of 30 entrants, Sharla Hancock of Quesnel took first place with a time of 17.696.  Bacardi Zimmerlee of Clinton came in second place with a time of 17.701.

Junior Steer Riding

From 27 participants, Jackson Scott of Kamloops took first place with a time of 76.  Clay Waterhouse of Quesnel came in second place with a time of 72, tied with Blaine Manuel of 150 Mile House.

Breakaway Roping

Out of 34 participants in this event, Grant Fosbery of Merritt took first place with a time of 5.2.  Coford Mason of Kamloops came in sixth place with a time of 7.7.

Tie Down Roping

Of 32 entrants, Lee Rombough of Sexsmith Alberta took first place with a time of 8.6.  Brock Herman of Knutsford came in sixth place with a time of 12.8.